Jak správně používat termostatické hlavice
Jak správně používat termostatické hlavice
Doporučené nastavení termostatických hlavic na radiátoru po skončení topné sezóny – dobrá rada na léto.
Po skončení topné sezóny doporučují všichni výrobci nastavit termostatickou hlavicí na nejvyšší stupeň (úplné otevření ventilu). Snižuje se takto opotřebení ventilu a tím se prodlužuje jeho životnost. Pokud máte obavy, že Vám teplárny v letních měsících budou přitápět, uzavřete si ventily na stoupacím potrubí ve sklepě, ale nikoli termostatické hlavice v bytech.
Mezi lidmi je rozšířeno mnoho polopravd, omylů a mýtů o tom, jak správně používat termostatické hlavice. Spousta z nich používá hlavici k účelu otevřít – zavřít. Jak už ale název napovídá, jedná se o termostatickou hlavici, tu tedy stačí nastavit na konkrétní stupeň a zařízení již samo udržuje zvolenou teplotu v místnosti.
Termostatická hlavice je vybavena snímacím prvkem, který je vysoce citlivý na změny tepla. Na principu roztažnosti snímacího prvku hlavice reguluje průtok média v topném tělese.
! POZOR ! Aby termostatická hlavice správně fungovala, nesmí být zakryta záclonami, parapety, nábytkem apod. V případě, kdy tuto překážku nelze odstranit, je zapotřebí instalovat hlavici s odděleným teplotním čidlem. Pokud je teplota v místnosti příjemná i pří chladných radiátorech, není třeba se znepokojovat, hlavice pracují správně.
Hlavice otevírá ventil pouze tehdy, když teplota v místnosti klesne pod Vámi nastavený stupeň na termostatické hlavici. V noci je možné energii na vytápění šetřit přivřením hlavice o jeden stupeň, ráno je pak třeba nastavit hlavici do původního nastavení. Při větrání by měla být hlavice nastavena na nejnižší možný stupeň. Jinak může chladný vzduch způsobit její otevření. Po skončení větrání je nutné vrátit hlavici do původní polohy nastavení.
Termostatický ventil je zařízení, které zajišťuje příjemnou a stálou teplotu v místnosti podle nastaveného stupně. Jednotlivé stupně na termostatické hlavici určují teplotu.
Zde je napsáno orientačně (každý výrobce
má trochu jinak), co který stupeň znamená:
stupeň 1 -14 až 16°C
stupeň 2 -16 až 20°C
stupeň 3 – 20 až 23°C
stupeň 4- 23 až 25°C
stupeň 5 – 25 až 28°C
Pokud termostatická hlavice obsahuje i stupeň „0″ jedná se označení úplného uzavření. Termostatická hlavice je vybavena snímacím elementem, který je vysoce citlivý na změny tepla. Na principu roztažnosti snímacího elementu hlavice reguluje průtok média v topném tělese. Příklad hlavici máte nastavenou na stupeň číslo 3 a v místnosti je 24 °C = radiátor musí být studený.
zdroj: Praktický rádce pro SVJ, č.2/2020